Toplu Nefes Pratiği Ülkü Çağlayan
3 Temmuz, Çarşamba | 19:30 - 21:00 | 80 TL

Pratik Detaylar
Daha önce nefes ya da hareket deneyimine sahip olmanız gerekmez; nefes zaten bildiğimiz bir şeydir.
Rahat ve sıcak tutan giysiler giyinip, sizi örtecek büyüklükte bir şal getirmeniz tavsiye edilir.
Dolu mide ile seansa katılmanız önerilmez.
Kayıt ve kapora gerekmektedir: info@circuitistanbul.com

Tanım
Bu atölye, nefesimiz ve bir bütün olarak kendimiz arasındaki ilişkileri araştırmaya yönelik kişisel bir deney niteliğindedir. Nefesim ve bedenim birbiriyle bir ilişki kuruyor mu? Nefesimin hareketi ve ritmi nasıl? Nefesimin ritmi diğer bedensel duyumsamalarla nasıl ilişkileniyor? Ve bir bütün olarak “bu hayatta ben” ne kadar bu ilişkilerle var oluyorum?

Nefes, bilinci araştırmak adına bir yol olabilir ve bilinci araştırmanın kendisi varlığımızı ve değişim olasılıklarımızı şekillendirebilir. Dünyayı ne kadar değişim penceresinden algılıyoruz? Görmeyi arzuladığımız değişimin ne kadarını kendimiz gösteriyoruz?

Çeşitli nefes egzersizlerinin yanı sıra serbest dans ve somatik ile çalışacağız.

Bu atölye, hassasiyet ile kendini anlamakla ilgilenen ve şu hissiyatların tadını merak eden herkes için uygundur: tamamlanma, canlanma/ rahatlama.


Ülkü Çağlayan
Akademik eğitimini tamamladıktan hemen sonra “benlik” [öz varlık] kavramına olan merakının peşinden Güney Afrika’ya Nefes ve Yaşam Koçluğu eğitimine gider. 2012 yılında tamamladığı 160 saatlik eğitiminin ardından 2 sene boyunca Güney Afrika, Hollanda, İsviçre ve Türkiye’de dahil olduğu topluluk ile birlikte seminerlerde koçluk, organizatörlük ve çevirmenlik yaparak eğitimine devam eder. Kendisi adına en derinden öğrenmenin, eğitmenin simultane çevirmenliğini yaparken gerçekleştiğini gözlemlerken dinlemenin seviyeleri ve bunun iletişim üzerindeki etkileriyle ilgilenmeye başlar.

Arunachala’da 3 ay geçirdikten sonra 2013’te CIRCUIT İstanbul’u kurar.

2016 yılı itibariyle beden farkındalığı, hareket araştırmaları ve performans sanatı alanlarında eğitimler almak için kendini alternatif okullara ve eğitimlere adar. Kendi alanlarında önemsediği isimler ile etkileşime geçme şansı bulur. Bedirhan Dehmen [Fiziksel Tiyatro dersi, Koç Üniversitesi], Michael Klein, Erin Manning [RICEonHydra]... Yakın tarihte Impulstanz’da Somatik Hareket Öğretmenliği eğitiminin ilk bölümünü [50 saat] Dieter Rehberg ile tamamladı ve şu anda içinde bulunduğu çalışmalara büyük ölçüde yön veren Keith Henessey’nin [25 saat] derslerine katıldı.

Bağımsız nefes kolaylaştırıcısı olarak seanslar veren Ülkü, aynı zamanda ‘hareket kolaylaştırıcısı’ partneri ile birlikte nefes ve hareket pratiklerinden oluşan “MOVING BREATH” ismini verdikleri çalışmayı kurumlara ve gruplara sunar. Kendi nefes ve hareket pratiğinde başta zihnin çalışma mekanizmaları olmak üzere değişim, farklı iletişim ve etkileşim biçimlerine odaklanır; gariplik ve provokasyon kavramlarını araştırır. Şu anda Koç Üniversitesi’nde misafir öğrenci olarak psikoloji dersleri almaktadır.