Tensel Bağlantıların Birlikteliği | Ülkü Çağlayan
10 Temmuz Çarşamba | 19:30 - 21:00 | 1.5 saat | 100 TL

Pratik Detaylar
Minimum 4, maximum 10 kişi ile yapılır.
Herhangi bir ön bilgi gerektirmez.
Beden hareketlerine izin veren çok dar olmayan terleme ve üşüme için birkaç katmanlı giysi ve  çorap ile çalışmaya daha uygundur.
Kayıt ve kapora gerekmektedir: info@circuitistanbul.com

Tanım
Hassas beden, duyusal beden, cinsel beden, nefes alan beden, hareket eden beden, sanrısal beden. Beklenmedik tepkileri ve kapasitesiyle bizi şaşırtan beden. Biz özne ya da nesne olmaksızın duyusal olan beden. Maddesel beden ve onun yaratımları. Nefesin ve küçük hareketlerin bize yardımcı olduğu bu atölyede çoğunlukla yerde yatarken bedeni olduğu gibi kavrıyor duyumsuyoruz. Diğer bedenlerin enerjilerinin ve kendi hayal dünyamızın bedende vuku bulmasını deneyimliyoruz.

Ülkü Çağlayan
Ülkü akademik eğitimini [Lisans: Koç Üniversitesi, PG diploma: University of Arts London/ Tasarım Yönetimi] tamamladıktan hemen sonra “benlik” [öz varlık] kavramına olan merakının peşinden Güney Afrika’ya Nefes ve Yaşam Koçluğu eğitimine gitti. 2012 yılında başladığı eğitimine 2 sene boyunca Güney Afrika, Hollanda, İsviçre ve Türkiye’de dahil olduğu topluluk ile birlikte seminerlerde koçluk ve simultane çevirmenlik yaparak devam etti. Kendisi adına en derinden öğrenmenin, eğitmenin simultane çevirmenliğini yaparken gerçekleştiğini gözlemlerken dinlemenin seviyeleri ve bunun iletişim üzerindeki etkileriyle ilgilenmeye başladı.

Nefes ve permakültür aracılığıyla deneyimlediği radikal değişimlerin ardından, değişimi bir değer olarak permormatif yollarla ele alabilmek ve aktarabilmek için aynı yıl sürdürülebilir yaşam tarzı konseptli bir merkez olarak CIRCUIT İstanbul’u kurdu.

2016 yılı itibariyle beden farkındalığı, hareket ve performans sanatı alanlarında eğitimler almak için kendini alternatif okullara ve eğitimlere adadı. Kendi alanlarında Bedirhan Dehmen, Erin Manning, Michael Klein ve Keith Henessey gibi önemsediği isimler ile etkileşime geçme şansı buldu. Viyana’da Somatik Hareket Öğretmenliği eğitiminin ilk bölümünü tamamladı. Bağımsız nefes kolaylaştırıcısı olarak bireysel seanslar veren Ülkü aynı zamanda ‘hareket kolaylaştırıcısı’ partneri ile birlikte nefes ve hareket pratiklerinden oluşan “MOVING BREATH” ismini verdikleri çalışmayı kurumlara ve gruplara sunar. Kendi nefes ve hareket pratiğinde başta zihnin çalışma mekanizmaları olmak üzere değişim, farklı iletişim ve etkileşim biçimlerine odaklanır; gariplik ve provokasyon kavramlarını araştırır. Şu anda Koç Üniversitesi’nde misafir öğrenci olarak psikoloji dersleri almaktadır.