SADE | İçimdeki Oyuncuya Yolculuk | Birgen Engin
11 Haziran, Salı |14:00 - 18:00 | 150 TL
Minimum 4 - maksimum 20 kişi ile yapılır. Yerinizi kesinleştirebilmemiz için 7 Haziran’a kadar kayıt ve ödeme önerilir. Detaylar ve atölye öncesi okumanızın gerekli olduğu ayrıntılı içerik için, lütfen iletişime geçiniz: birgenj@gmail.com

Pratik Detaylar
Önceden herhangi bir sahne metni üzerine çalışma yapılması gerekmemektedir. Çalışmaların geneli bedensel, uygulamalar çıplak ayak olmakla birlikte katılımcıların çalışmaya gelirken dinlenmiş, bedensel temizliklerini yapmış, alkol ve benzeri uyarıcılardan uzak bir zihinsel dinginlikle çalışmaya katılmaları tercih edilir. Yanlarında rahat egzersiz kıyafetleri getirebilirler. Kişisel deodorant ve parfüm kullanımı tercih edilmez.

Tanım
Oyuncunun An’da kalabilmesi yani o zaman oyunda kalabilmesi. Zihin denen bilinç ve bilinçaltının yani akıl ve duygunun kontrolünü sağlayabilmesi ve bunları farkında olarak rol yaratım sürecinde ve tüm zamanlarda istenen ve olmasını hayal ettiği gibi her şeyi tasarlayabilme gücüne ulaşabilmesini hedefler. Zihnin berraklığının önemini deneyimletir. Enerji kaynağını ve enerji merkezlerini keşfedebilmesini deneyimletir. Oyuncunun fiziksel ve duygusal enerji alanlarını, enerjinin dengelenmesi ve sağlıklı olarak en yüksek potansiyeline ulaşmasını sağlamayı ve sahnede var olan her şeyin enerji koordinasyonunun farkında olabilmesini öğretir. Konsantrasyonun oyuncu için önemini; konsantrasyonun güçlendirilmesi ve ortak konsantrasyon ağında uzun süre kalabilmenin sınırsızlığını gösterir. Enerji merkezleri üzerinde çalışırken yaratıcılığın uyandırılması ve oyucunun yaratıcı frekansa bağlanması ve partneriyle olan uyumunu düzenleyici çalışmalarla tanıştırır.


Birgen Engin
1994 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde başladığı Oyunculuk lisans eğitimiyle eş zamanlı olarak holistik öğretilere olan merakı ve farklı metodları deneyimleme süreci de başladı. Oyuncu olarak İstanbul, İzmir ve Londra’da ulusal tv kanallarında ve bir çok kurumsal ve özel tiyatroda tiyatro, sinema, reklam ve tv-dizi filmlerinde dram, komedi, gölge tiyatrosu, fiziksel tiyatro, dans tiyatrosu ve çocuk oyunları projelerinde birbirinden çok farklı roller aldı. Aynı zaman akışında da yoga, meditasyon, nefes, Qi-gong, usuhi reiki ve kalbin şifasını deneyimleyebileceği eğitim ve pratiklerine devam etti. Londra’da The City Literature Institute’de BWY Yoga Foundation Diploma ve Improvisational Dance and Movement programlarını bitirdi. The Rough Cut Theatre ile Fiziksel Tiyatro teknikleri ile dansçı ve oyuncuları performansa hazırlayan Performer Development Programme’ı tamamladı. The British Wheel of Yoga organizasyonunda East Midlands komitesine üye olarak seçildikten sonra, Deputy CR olarak azınlık gruplara, sığınmacı ve göçmenlere ulaşarak onlar için ülke çapında uygulanabillecek bir pilot yoga projesini gönüllü olarak tasarladı ve Nottinghamshire bölgesine uyguladı. Birgen down-sendromlu çocukların eğitim masraflarını karşılamak için 50 yazardan biri olarak ve gençlerin sanatla sosyalleşmesini hedefleyen bir başka sosyal sorumluluk projesinde daha çalıştı. Eğitim hayatında farklı yerlerde kısa süreli olarak çocuklara drama eğitmenliği yaptı. Rich Mix Cultural Foundation’da Etkinlik müdürü, işletme ve operasyon müdür yardımcısı olarak görev aldı. Aynı zamanda dans ve tiyatro üzerine kendi blogunu yazmakta ve son olarak da yabancı tiyatro metinlerinin çevirmeni olarak dilimize yeni bir eser kazandırmıştır.