"Oluş'un Esinleri" Doğaçlama Hareket Atölyesi | Derya Demiroğlu
30 Haziran Pazar | 14:00 - 17:30 | 15 Haziran öncesi 120 TL | 150 TL
(Kaydınız ödeme yapıldığında kesinleşir. Bilgi ve sorularınız için lütfen iletişime geçiniz: deryademirogluyoga@gmail.com) Atölye minimum 3, maksimum 12 kişinin katılımıyla gerçekleşir.)

Pratik Detaylar

Atölyeye, dansçılar, oyuncular, yogiler, yoginiler, müzisyenler, farklı disiplinlerden sanatçılar, beden terapistleri, beden-zihin-hareket, doğaçlama ve yaratıcı hareket ve dans ya da sanatsal-performatif çalışmalara ilgi duyan herkes katılabilir. Her seviyeden fiziksel hareket deneyimine açıktır.
Atölye sonunda, gönüllü katılımcılarla birlikte kısa bir performans sunumu gerçekleştirilecektir. Performans sunumu herkese açıktır, detaylı bilgi atölye haftası paylaşılacaktır. İzleyici olarak katılmak için rezervasyon yapmak gerekmektedir. Rezervasyon için lütfen deryademirogluyoga@gmail.com'a mail atınız.

Tanım

Yoga, nefes, meditasyon, çağdaş dans, butoh, butoh uzam dansı, diğer sanat disiplinleri ve şiir temellerinden beslenen bu atölye, beden, zihin ve (iç ve dış) alanla ilgili gözlemleme, keşfetme ve farkındalık oluşturma süreçleri sunan bütüncül bir araştırma alanıdır.

Atölye, beden, zihin ve alan’ı, yine beden-zihin ile, doğaçlama hareket olasılıkları ve performans dinamikleri üzerinden yeni ve yaratıcı bakış açılarıyla keşfetmek ve deneyimlemek üzerine kurulu bir işleyişe sahiptir. Atölye akışında, yoga ve nefes egzersizleri, farklı hareket ve dans disiplinlerinden egzersizler; meditatif, doğaçlama ve yaratıcı hareket alıştırmaları; fiziksel, zihinsel (/entelektüel), duyuşsal ve duyusal süreçlerde farkındalık araştırmaları ve performans alanında sanatsal ifadede derinleşme olanağı sunan pratikler paylaşılır.

Bu pratikler katılımcıyı, beden-zihin, alan,  iç ve dış bağlantıların farkında olma ve bunları dengeleme, doğaçlama ve yaratıcı hareket ve dans araştırmaları içinde kendi biricik beden-zihin yapısından yola çıkarak fiziksel, kavramsal ve sanatsal paylaşım alanında yeni keşiflerde bulunmaya ve/veya derinleşmeye davet eder.

Atölye ile ilgili daha detaylı bilgi için: https://dderyademiroglu.wixsite.com/deryademiroglu/inspirationsofbeing-olusunesinleri

Derya Demiroğlu

Dansçı, Koreograf, Performans Sanatçısı, Yoga Eğitmeni, Bütüncül Sanatçı. Üniversite yıllarında (2003-07) müzik, fotoğraf, şiir gibi farklı sanat disiplinleri ile ilgilendi, dans tiyatrosu ve çağdaş dans alanlarında çeşitli sanat çalışmalarında ve performanslarda yer aldı. 2007’den itibaren yoga, beden, performans ve çağdaş dans üzerine yoğun olarak eğitimler aldı. Hareket kalitesi, araştırmaları, öğretileri bu farklı disiplinlerin bir harmanı olarak gelişti ve evrildi.

Yeni nesil butoh çalışmak üzere 2015’te Japonya’ya davet edildi ve burada Tetsuro Fukuhara ile butoh-uzam dansı çalıştı. Japonya’daki bu süreçte ayrıca Tatsumi Hijikata arşivinde araştırmalar yaptı ve Yoshito Ohno'nun ve farklı butoh dansçılarının atölyelerine katıldı. Butohun yanı sıra, çağdaş dans, kontak doğaçlama, akro-yoga, fasya çalışmaları, skinner releasing, axis syllabus, klein teknik gibi farklı disiplin ve ekollerde hareket, dans ve beden pratiklerinde bulundu ve bulunmaktadır. Yoga üzerine eğitmenlik eğitimleri, vinyasa yoga, yin yoga, hatha yoga ve tao vinyasa üzerine 600 saati geçen çalışmaları içerir. Hareket, beden ve sanat çalışmalarında bütüncül bir yaklaşımı tercih eder ve atölye ve derslerini farklı disiplinlerin bir harmanı olarak ve katılımcı grubun ihtiyaç, deneyim ve enerjilerini göz önünde bulundurarak tasarlar.

Performans sanatçısı kimliğiyle 2016-17 arası uluslararası bir performans kumpanyası olan ve disiplinlerarası işler üreten Un-Label ile çalıştı (Ayrıntılı bilgi için bakabilirsiniz: http://un-label.eu/en/field/news-en/ ) 2017'de Köln Medya Sanatları Akademisi'nde medya sanatı ve performans sanatını bir araya getiren 'Autonomous' adlı bir projede performansla birlikte eş-koreograflık yaptı. Almanya, Finlandiya, Japonya gibi ülkelerde dans ve hareket alanında sanat çalışmalarında bulundu. "Oluş'un Esinleri" atölyesini ve yoga derslerini/atölyelerini farklı şehirlerde ve ülkelerde paylaşmıştır. Dönem dönem kişisel ve uluslararası performans projelerinde yer almaktadır. Haiku yazar, fotoğraf çeker, doğayı, bisiklet sürme meditasyonunu ve kuş türlerini çok sever.

Derya Demiroğlu hakkında daha fazla bilgi için bakabilirsiniz: www.dderyademiroglu.wixsite.com/deryademiroglu