“Ne kadar derinde o kadar gerçek, ne kadar gerçek o kadar derinde” Leman Sevda Darıcıoğlu ile
9, 10 Şubat | Cumartesi ve Pazar | 12:00 - 18:00 |12 saat 250 TL | Öğrencilere 170 TL
*Bu atölye 2, 3 Şubat tarihlerinde aynı saat aralığında, Performistanbul Live Art Research Space’de yapılacaktır.


Pratik Detaylar

Bu atölye için tek şart bedenin fiziksel ve duygusal sınırlarıyla çalışma isteğidir, daha önceden bedenle çalışma deneyimine sahip olunması gerekmez.
Rahat ve sıcak tutan giysiler giyinip, sizi örtecek büyüklükte bir şal getirmeniz tavsiye edilir.
Dolu mide ile katılmanız kesinlikle önerilmez.
Atölyeye bir defter ve bir kalem getirilmesi gereklidir.
Katılımcıların iki günün tamamına katılmaları tavsiye edilir ve grup dinamiği adına geç kalınmaması ve atölye saatinden maximum 15 dakika önce mekanda olunması önemlidir.
Atölye öncesinde cep telefonları ve saatler toplanacaktır.
Atölye saatleri içerisinde ilaç kullanması gereken katılımcılara, bu bilgiyi ve ilaçlarını paylaştıkları takdirde ilaçları saatinde verilecektir.
Katılımcılar atölyeden 1 hafta önce (geç kayıt olmuş katılımcılar ise en geç 4 gün önce) bir hazırlık yönergeleri emaili alacaklardır.
Atölye ancak minimum 4 kişilik katılımcı sayısına ulaşılırsa gerçekleştirilir.
Kayıtlar atölyeden 4 gün önce kapanır, kayıt olurken size gönderilecek hesaba ücretin yarısını yatırmanız gereklidir. Hesap bilgileri mailinizin ardından sizinle paylaşılıcaktır.
Kayıt ve kapora gerekmektedir: lemandariciogluworkshop@gmail.com


Tanım
Kısa yönlendirmeler dışında sessizlikte geçecek olan iki gün, günde 6 saat çeşitli uzun süreli egzersizler ile anda mevcudiyet ve bedenin fiziksel ve duygusal sınırları üzerine çalışacak, kişinin kendi derinlerini keşfetmesine yönelik bir araştırmaya gireceğiz. Atölye katılımcılarına çalışma öncesinde egzersizlere dair bir bilgi verilmeyecektir. Özellikle performans sanatı ile ilgili kişilere tavsiye edilen bu atölye, uzun süreli performanslara hazırlık süreci olarak kullanılabileceği gibi, alan ile tanışmak için bir giriş niteliğindedir. Sahne sanatları, tiyatro, çağdaş dans ve beden ile çalışan tüm kişilerin kendi pratiklerini derinleştirmek için kullanabileceği bu iki gün, bu alanlarda çalışmamış olsa da kendi sınırlarını keşfetme arzusunda olan herkese açıktır.


Leman Sevda Darıcıoğlu
İstanbul merkezli performans sanatçısı, üretim sürecini kendilik üzerinde performatif bir araştırma olarak görüyor ve işlerini, kendi limitlerini ve kendiliğini dönüştürme aracı olarak kullanıyor. An’ın ve temasın gücüne inanarak, bedeni açılacak bir kaynak, bir duygular, korkular ve sınırlar laboratuvarı ve karşılaşmaların yoğunluk alanı olarak ele alıyor. Sanatçı olarak kendini tanımlaması gerektiğinde queer sanatçı tanımını tercih eden Darıcıoğlu, queeri sadece heteroseksüelliğin ve ikili cinsiyetin dışı olarak değil, normativitenin ötesinde bir alan olarak görüyor. Queer sanatçı, 2008 yılından beri Sel Yayınları tarafından yayımlanan Queer Düş’ün serisinin editörlerinden biri, aynı seride derlediği “Queer Temaşa” adlı bir kitabı ve çeşitli çevirileri bulunuyor.
Ne kadar gerçek o kadar derinde, ne kadar derinde o kadar gerçek adlı bedenin sınırlarına odaklanan atölyeyi 2018 eylülünde katıldığı Marina Abramovic Enstitüsü tarafından düzenlenen Abramovic metottan egzersizler içeren Cleaning the house atölyesinden sonra oluşturan sanatçı, atölyede Abramovic metoddan ilham alır. La pocha nostra ve VestAndPage tarafından organize edilen atölyeler de diğer ilham kaynaklarıdır.

Atölyeyi şu ana kadar Çanakkale SUB RJNR’de ve Lizbon’da Forum Dança’da düzenlemiştir.