“MOVING BREATH” Merve Purde ve Ülkü Çağlayan ile
26 Ocak Cumartesi | 11:30 | 2 saat | 120 TL

Pratik Detaylar
11.15’de alanda olmanız önerilir.
Minimum 6, maximum 10 kişi ile yapılır.
Herhangi bir hareket ve nefes ön bilgisi gerektirmez.
Beden hareketlerine izin veren çok dar olmayan terleme ve üşüme için birkaç katmanlı giysi ve  çorap ile çalışmaya daha uygundur.
Kayıt ve kapora gerekmektedir: purde.merve@gmail.com

Tanım
Bireylerin ve ekiplerin nefes ve hareket pratikleri aracılığıyla kendileriyle ve birbirileriyle yeni ilişkiler örmeleri için bir deneyim.

Bu atölye en temelde nefes ve hareket pratiklerinin birbiriyle olan etkileşimlerini araştırmayı amaçlar. Bu araştırma ile günlük yaşantımızdaki nefes ve hareket motiflerimize bakmamızı sağlar.

Bedenimi tanıyor muyum? Durma halinde iken ya da hareket ederken bedenime hiç uzaktan baktım mı? Uzuvlarımın, kaslarımın, eklemlerimin ve kemiklerimin hareketi nasıl? Ve bu hareketlerin  dansa dönüşmesi ne demek?

Bedenim nefesiyle bir ilişki kuruyor mu? Bu ilişki hareket halindeyken ve durağan iken farklı mı? Hareket eden beden nefesine ne denli duyarlıdır? Nefesimin hareketi nasıl? Nefesimin ritmi diğer bedensel duyumsamalarla nasıl ilişkilenir?

Nefes ve hareket,  merak edileni kavramak için bir yol olabilir. Bu atölyede bu iki olguyu bağımsız olarak ele alacağımız gibi ikisinin birlikteliklerinin olasılıklarını da keşfedeceğiz.

Oyunlar oynayacağız. Duyularımızı kendi alışılmış kullanım alanlarının dışında deneyimleyeceğiz. Sürecin kendisi bize derinden dinleme için ve fiziksel diyaloglar oluşturma için fırsatlar sunacak. Özgür dans, bilinçli diyafram nefesi, oksijene doyurulmuş bedenler, bakma, görme, hissetme, rahatlama, neşe, güven sahaları, sınırlar, sınırsızlıklar…

Bu atölye, deneyim aracılığıyla kendi hakkında bilmek ile ilgilenen herkes için uygundur. Deneyimin sonundaki öznel çıkarımlar, kişinin kendisine yönelik bilgiler olabileceği gibi kişilerin yaratıcı süreçleri adına motive edici de olabilir.

Merve Purde
Mezun olduğu Istanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda bale eğitiminin ardından yaklaşık 20 yıl boyunca dans, hareket ve bedensel farkındalık alanındaki çalışmalarına devam etti. Ekonomi Bölümü lisans eğitimini tamamladığı Koç Üniversitesi’nde Çağdaş Sanat Platformu kurarak 3 yıl boyunca modern dans derslerinin devamlılığını sağladı. Yüksek lisans eğitimini Milano’da Stratejik Tasarım üzerine Politecnico di Milano’da tamamladı. Tasarım odaklı düşünce ile ürün ve servis sistemleri oluşturma üzerine çalıştı.

Bu süre boyunca İstanbul ve Milano’da devamlı katıldığı çağdaş dans ve kontak doğaçlama derslerinin yanında havada akrobasi, deneysel anatomi, yoga, Skinner Releasing, meditasyon ve nefes alanlarında Türkiye ve yurt dışında katıldığı eğitimlerle öğrenmeye ve çalışmaya devam etti.

Hareket, performans sanatı, yaratıcı doğaçlama, beden farkındalığı, bedensel dialog, deneysel beden ve bilinç çalışmaları odağında araştırmayı ve öğrenmeyi sürdürürken Beden Terapi ve Derin Doku Masaj Anatomisi Uzmanlaşma Programına devam etmektedir.

Merve, aynı zamanda Pina Zeytinyağı ve Kombuçça adında iki gıda markasının kurucu ortağı. Kazandığı deneyimleri gıda, bilinçli üretim ve tüketim hakkında konuşmalar yaparak aktarmaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de 2017’de yaptığı “Toprağı Dinle” isimli TEDx Reset konuşması.

Şu anda aktif olarak nefes kolaylaştırıcısı partneriyle gruplara ve ekiplere yönelik, hareket ve nefes tekniklerini birleştiren “MOVING BREATH” adlı çalışmasını; psikolog partneriyle ise ruhsal ve sosyal gelişimlerini desteklemek adına çocuklara yönelik hareket ve farkındalık atölyesini gerçekleştirmektedir.

Ülkü Çağlayan
Ülkü akademik eğitimini [Lisans: Koç Üniversitesi, PG diploma: University of Arts London/ Tasarım Yönetimi] tamamladıktan hemen sonra “benlik” [öz varlık] kavramına olan merakının peşinden Güney Afrika’ya Nefes ve Yaşam Koçluğu eğitimine gitti. 2012 yılında başladığı eğitimine 2 sene boyunca Güney Afrika, Hollanda, İsviçre ve Türkiye’de dahil olduğu topluluk ile birlikte seminerlerde koçluk ve simultane çevirmenlik yaparak devam etti. Kendisi adına en derinden öğrenmenin, eğitmenin simultane çevirmenliğini yaparken gerçekleştiğini gözlemlerken dinlemenin seviyeleri ve bunun iletişim üzerindeki etkileriyle ilgilenmeye başladı.

Nefes ve permakültür aracılığıyla deneyimlediği radikal değişimlerin ardından, değişimi bir değer olarak permormatif yollarla ele alabilmek ve aktarabilmek için aynı yıl sürdürülebilir yaşam tarzı konseptli bir merkez olarak CIRCUIT İstanbul’u kurdu.

2016 yılı itibariyle beden farkındalığı, hareket ve performans sanatı alanlarında eğitimler almak için kendini alternatif okullara ve eğitimlere adadı. Kendi alanlarında Bedirhan Dehmen, Erin Manning, Michael Klein ve Keith Henessey gibi önemsediği isimler ile etkileşime geçme şansı buldu. Viyana’da Somatik Hareket Öğretmenliği eğitiminin ilk bölümünü tamamladı. Bağımsız nefes kolaylaştırıcısı olarak bireysel seanslar veren Ülkü aynı zamanda ‘hareket kolaylaştırıcısı’ partneri ile birlikte nefes ve hareket pratiklerinden oluşan “MOVING BREATH” ismini verdikleri çalışmayı kurumlara ve gruplara sunar. Kendi nefes ve hareket pratiğinde başta zihnin çalışma mekanizmaları olmak üzere değişim, farklı iletişim ve etkileşim biçimlerine odaklanır; gariplik ve provokasyon kavramlarını araştırır. Şu anda Koç Üniversitesi’nde misafir öğrenci olarak psikoloji dersleri almaktadır.