Misafir Sanatçı Atölyeleri Vera Sofia Mota
25 - 26 Mayıs, Cumartesi - Pazar | 12:00 - 18:00 | 800 TL (Yerinizi kesinleştirebilmemiz için, 10 Mayıs 2019’a kadar kayıt ve ödeme gerekmektedir. Detaylar için, lütfen iletişime geçiniz. Adres: suzan.d.polat@gmail.com

Pratik Detaylar
Bu atölyede her iki modelle de çalışmayı önereceğim: ilk aşamada belirli bir durumdan çalışacağız. İkinci aşamada, aynı mantığı izleyerek üzerinde çalışacağımız bir durumu şartlandıracağız / yaratacağız.
Tartışmak için her egzersizden sonra ara vereceğiz. Sonunda tartışmayı genişletip her iki modeli de kıyaslayacağız, izlenimlerimizi ve düşüncelerimizi paylaşacağız .

Tanım
Yeni ortaya çıkan kompozisyon sistemleri, benim için, kalıpların, emirlerin ve hareketlerin, eylemlerin veya davranışların tekrarı yoluyla işteki malzemelerin aşamalı bir şekilde ortaya çıkmasına izin veren zamana dayalı yineleme sistemleridir.
Bu sistemler bulunabilir (çünkü zaten oradadır) veya ortaya çıkmaları için gerekli koşulları oluşturmak adına bir pratik gerekmektedir.

Tartışmak için her egzersizden sonra ara vereceğiz. Sonunda tartışmayı genişletip her iki modeli de kıyaslayacağız, izlenimlerimizi ve düşüncelerimizi paylaşacağız.
Bu tarz bir çalışma sabır, dinleme ve bilmeme durumunun belki de ilginç ve beklenmedik bir şey getirebileceğinin kabulünü / güvenini gerektirir. Yavaş yavaş ve birlikte gidiyoruz, bir süre sonra özgürleşen ve kendi ritmini ve çalışma şeklini bulan bir kolektif olarak büyüyoruz

Vera Sofia Mota:
Vera Sofia Mota (Espinho, 1982), 2011'den beri Berlin'de yaşayan Portekizli bir sanatçıdır. Portekiz, Hollanda, Almanya ve Hindistan'da koreografi, performans, felsefe ve yoga eğitimi aldı ve bu alanlarda çalışmaktadır. Portekizli koreograf João Fiadeiro ve RE.AL ile 2006-10 yılları arasında Lizbon'da yaptığı çalışmaları vurguladı; burada ilk kreasyonlarını yaptı ve 2010'dan bu yana Hollandalı dramaturj Fransien van der Putt ile uzun vadeli işbirliğini farklı projeler ve bağlamlarda sürdürdü. Hollanda'da ArtEZ'deki Yüksek Lisans'taki araştırma projesi (2014-16), 'Uygulamada Çok Yönlülük: Ortaya Çıkan Kompozisyonlar' başlıklı çalışmadır: “birçok şeyin” sanat ve yaşamda ekolojik olarak nasıl ilişki kurabildiğini ve bu çok yönlü ilişkilerin nasıl yapılabileceğini araştırdı. LIMA Amsterdam'ın davetiyesinde ve Fransien van der Putt ile birlikte Vera, 2015'ten beri video öncüsü, görsel ve performans sanatçısı Nan Hoover’ın (New York, 1931 - Berlin, 2008) çalışmalarını araştırıyor.
.