Misafir Sanatçı Atölyeleri Valentina Lacmanovic
18 Mayıs Cumartesi | 12:00 - 19:00 | 750 TL (Yerinizi kesinleştirebilmemiz için, 1 Mayıs 2019’a kadar kayıt ve ödeme gerekmektedir. Detaylar için, lütfen iletişime geçiniz. Adres: suzan.d.polat@gmail.com

Pratik Detaylar
Bu atölye, performans sanatı, dans, hareketin keşfi, yeni deneyimler ve yaratıcılık ile ilgilenen herkese açıktır.
Çalıştayın ilerleyen saatlerinde, grup dinamiklerini bozmadan her öğrenciye kişiselleştirilmiş talimatlar verilecektir. Öğle tatili sırasında teorik bir girdi ve geri bildirim paylaşılacaktır.

Tanım
SPIRAAL, sanat ve bilim araştırma ve pratiğine dayanan Valentina Lacmanović tarafından geliştirilen, DÖNME HAREKETİNE ORİJİNAL, ÇAĞDAŞ BİR YAKLAŞIMDIR.
Atölyenin odak noktası, farklı seviyelerde tekrarlama ve değişik arasında bir diyalektik olarak dönme hareketidir. Diğer bir odak noktası da, sürdürülen dönme hareketine bilinçte bir değişime ve yaratıcı bir potansiyele dokunmaya yönelik bir araç olarak yaklaşmaktır.
Vücuda çağdaş performans bağlamında yaklaşacağız – aşmanın ve içinde bulunmanın arasındaki gerilimin bir düzenlemesi olarak.
Spiraal, sürekli bir dönüş hareketi olarak, perlifinin iç kulaktaki hareketini de dengeler. İç kulaktaki vestibüler bölge (tesadüfen spiral şeklinde?) Denge ve denge merkezidir. Bu uygulama, metabolizmanın genel düzenlemesinin yanı sıra denge, odaklanma ve algıyı da geliştirir.

Valentina Lacmanovic:
Valentina, video ve fotoğraf performansı ve disiplinlerarası işbirliğine dayalı projelerinin sanatçısı ve yaratıcısıdır. Yapıtları, ritüel, trans benzeri durumlar ve tekrarlar üzerine bilimsel ve antropolojik araştırmalara dayanmaktadır. Beş dilde akıcıdır, ve Felsefe / Estetik alanında yüksek lisans derecesi bulunmaktadır. Paris VIII Üniversitesi'nden mezun olmuştur ve Paris'teki prestijli Fransız Ulusal Drama Sanatları Akademisi'nde (CNSAD) drama eğitimi almıştır. HDLU (Hırvat Sanatçılar Derneği) üyesi olan Valentina, 2018'den beri ACAPA'da (Sirk ve Performans Sanatı Akademisi, Tilburg (NL)) araştırma ve kişisel projeler üzerine koçluk yapmaktadır.

2001'den itibaren çalışmaları ritüellerden (sahne sanatlarının kökleri olarak), şamanik uygulamalardan ve trans benzeri durumlardan ilham alan solo ve ortak performanslar yaratmaya odaklanmıştır. 2003'ten bu yana, ritüel ve performans alanlarına yönelik derin araştırmaları sanat yönetmeni ve sanatçı olarak çalışmalarına yeni bir yön vermiş, sonuçta dans ve video-sanat performansı ve tanınabilir, benzersiz imzasının temelini oluşturan deneysel bir video sanat çalışmasıyla sonuçlanmıştır. 2008'den beri müzisyenler, steadicam uzmanları, video sanatçıları, ses sanatçıları ve film yapımcılarıyla işbirliği içinde beyaz küp ve kara kutu alanları için performanslar ve projeler oluşturmaktadır.

Bugünlerde Amsterdam ve Paris arasında yaşamaktadır. Çağdaş performans vizyonları ve ritüellerin yürürlüğe girmesi arasındaki yakınsamalar ve farklılıklar üzerine araştırmalarını sürdürmektedir
.