Kendi Gerçeğine Temasla Üretmek | Leman Darıcıoğlu
13 - 14 - 15 Eylül | 250 TL Öğrencilere 180 TL

Pratik Detaylar
13 Eylül 18.00 – 20.00
14 – 15 Eylül 13.00 – 18.00

Atölyeye katılım için tek şart bedeni bir üretim aracı olarak deneyimlemek istemektir, önceden beden ile çalışmış olmak zorunluluğu yoktur.

Rahat ve sıcak tutan giysiler giyinip, sizi örtecek büyüklükte bir şal getirmeniz tavsiye edilir.

Dolu mide ile katılmanız kesinlikle önerilmez.

Atölyeye bir defter ve bir kalem getirilmesi gereklidir.

Katılımcıların üç günün tamamına katılmaları tavsiye edilir ve grup dinamiği adına geç kalınmaması ve atölye saatinden en geç 15 dakika önce mekânda olunması önemlidir.

Katılımcılar atölyeden 1 hafta önce (geç kayıt olmuş katılımcılar ise en geç 4 gün önce) bir hazırlık yönergeleri emaili alacaklardır.

Kayıt ve kapora gerekmektedir: lemandariciogluworkshop@gmail.com

Kayıtlar atölyeden 4 gün önce kapanır, kayıt olurken size gönderilecek hesaba ücretin yarısını yatırmanız gereklidir. Hesap bilgileri mailinizin ardından sizinle paylaşılacaktır.

Tanım
3 gün, toplamda 12 saatlik bu performans atölyesinde kendi içimizdeki gerçekle, kendi ihtiyaçlarımız, gereksinimlerimiz ve aciliyetlerimizden yola çıkarak beden ile çalışmayı araştıracağız. Kalpten, ruhtan geçen bir yolculuğa çıkacak, içsel temas, farkındalık, alışkanlıkları kırma egzersizleri ve bedenin olasılıklarına dair bir araştırma ile 3 gün geçireceğiz. Sanat yalnızca bir estetik konusu değil, bir dil yaratmak ise bu dille safi kavramsal bir çerçeveyi aktarmak yerine samimiyetle, içsel gereklilik ile nasıl üretebiliriz sorusunun peşine düşeceğimiz bu atölyede katılımcılar var olan performans projeleri üzerine çalışmak yahut yeni bir performans projesi yaratmak için desteklenecektir.


Leman Darıcıoğlu
2014’ten beri performans sanatı işleri üreten Leman Darıcıoğlu Türkiye, Avrupa ve Asya’da birçok performans gerçekleştirmiş, performans atölyeleri vermiş ve deneyimli performans sanatçılarından atölyeler almıştır. Marina Abramovic Enstitüsü’nün Bedeni Temizlemek atölyesine katılımı sonrasında 2018 – 2019 aralığında bedenin duygusal ve fiziksel sınırları ile çalışmayı odağına alan sanatçı 2018 ve 2019 yıllarında toplamda iki kez MAI’nin sunduğu Bedeni Temizlemek atölyesini almıştır.

“Ne kadar gerçek o kadar derinde, Ne kadar derinde o kadar gerçek” atölyesini farklı şehir ve ülkelerde vermiş olan sanatçı Kendi gerçeğine temas ile üretmek atölyesinin ilkini Haziran 2019’da Nesin Sanat Köyü’nde gerçekleştirmiştir. 2017 ve 2019 yıllarında Venedik Performans Sanatı Haftası’na katılımıyla performans ikilisi VestAndPage ile çalışmış olan sanatçı “Kendi Gerçeğine Temas İle Üretmek” atölyesini ikilinin genel olarak sanat üretimi ve özel olarak bedeni bir imge kılmaya yönelik yaklaşımlarından yola çıkarak oluşturmuştur.

*

Leman S. Darıcıoğlu sanat üretim sürecine kendisi üzerinde performatif bir araştırma olarak yaklaşır ve işlerini kendi limitlerini ve kendiliğini dönüştürme ve düşünmek, tahayyül etmek, hayal etmek, davranmak, olmak ve dönüşmek için yeni kavramlar yaratma aracı olarak kullanır. İşleri bedensel eylemin dönüştürücü gücü ve işin kavramsal/politik/etik (bu üçünü aynı anlamda ele alır) çerçevesi olarak iki katmanlı yapılarıyla öne çıkar. Bedeni ‘açılacak bir kaynak’, duygular, korkular ve sınırlar üzerine bir laboratuvar ve karşılaşmaların yoğunluk alanı olarak görür. An’ın ve temasın gücüne inanır. Bir sanatçı olarak kendisini tanımlaması gerektiğinde ‘queer sanatçı’ tanımını kullanan sanatçı, ‘queer’i sadece heteroseksüelliğin ve ikili cinsiyetin dışı olarak değil, normativitenin ötesinde bir alan olarak alır.

2012 – 2019 yılları arasında Sel Yayıncılık’ta yayınlanmış Queer Düş’ün adlı queer teori serisinin danışma kurulunda yer aldı. Çeşitli queer kitapların çevirmenliğini yapan sanatçının aynı zamanda Queer Temaşa (2016) adında editörlüğünü yaptığı bir derlemesi bulunuyor.

2014-2017 yılları arasında Istanbul Queer Art Collective’in bir üyesiydi.

2017’den itibaren performans projelerinde uluslararası performans platformu Performistanbul tarafından temsil edilmektedir.