CIRCUIT nasıl bir organizasyon? Kâr etme (not for profit) amacı güdmez mi?

Evet, CIRCUIT kâr amacı gütmeyen; yani nonprofit bir organizasyon değil ancak yalnız kâr etme amacı ile de kurulmadı. Bu tip organizasyonlara; yani etki yaratma amacının, kâr etme motivasyonunun üstünde olması durumuna not-for-profit diyoruz ve dilimizde bu ayrım yok. CIRCUIT elbette bazı zamanlar gelir elde etti ve elde edilen gelir aktif üyeleri arasında bölüşülmek üzere paylaşıldı. Kurucu ekip her zaman aktif üyeler arasında olmadı; bu üyeler arasında CIRCUIT’in diğer ekip üyeleri ve/veya tasarımcı, sanatçı, eğitmen ve sosyal girişimcilerden oluşan daha büyük bir topluluk yer aldı.


Yani bu, ORGANIZASYONUN sosyal bir iş modeline sahip olduğu anlamına mı geliyor?

Evet. Finans ve yönetim modeli açısından standart bir şirket ve STK’dan farklı yönetildi. Ayrıca, sahip olduğu model asla sabit olmadı, projelerine ve üyelerine göre değişiklik gösterdi. Gerçi sürekli uygun modelleri bulmak ve adapte etmek büyük çaba gerektirdi.


Bu modelleri yaratmada kim sorumluydu?

Doğal iç görüsünü ortaya koyan Adnan Yerebakan’ın desteğiyle birlikte kurucu ekip. Adnan aynı zamanda CIRCUIT’ı destekleyen Sanatorium Galerisi’nin direktörü.


CIRCUIT gerçekte kar amaçlı kurulmadıysa yeni mekâna nasıl yatırım yaptınız? Arkasında kim var?

Yeni bir mekânı destekçiler ve gönüllülerin yardımıyla oluşturabildik. Esas olarak CIRCUIT’ın en son mekânı Sanatorium ve GIG tarafından beraberce yenilendi.

Çukurcuma’daki eski mekân Ülkü’ye sembolik bir kira bedeli karşılığında verilmişti. Mekân oldukça küf tutmuştu ve her türden başka canlı organizma tarafından mesken edinilmişti. O dönemlerde, mimar Uğurcan Erol temel onarımlara gönüllü olarak yardımcı oldu. İlk yıl içersinde Ülkü de, binanın üçüncü katının CIRCUIT’I işletmek için yeterli geliri sağlayacak kiralık bir daire haline gelmesine yardımcı oldu.


sürekli vurgulanan bu ‘değişim’ konusu NEDİR ve neden?

Öncelikle, CIRCUIT’ın temeli Ülkü’nün kendi dönüşümüne dayanıyor. Hepimiz değişime değer veriyoruz. Ayrıca CIRCUIT’ın tutarlı değişim meselesi, çoklu disiplinli ekibi, ekip üyelerinin sorumluluk alma konusundaki zamanlama farklılığı, deneysel yapısı ve çok çeşitli içeriğinden kaynaklanıyor.


Bu sıralar gerçekleşen başlıca değişim nedir?

CIRCUIT ilk defa içeriğini sanat ve harekete daha fazla odaklanmak üzere değiştiriyor. Ancak, farklı biçimlerde olsa da halen ortak ideallerimizin peşinde koşuyoruz.

CIRCUIT, programlar için deneysel ve çapraz disiplinli bir ortamı ve duyarlılıkla yaşamanın özündeki değerleri devam ettirecek.


Peki kim hangi projeyi yürütttü?


Her projenin ekip üyelerinden tek tek ARŞİV’de bahsediliyor. Yönetim tarihine genel bir bakış ise şöyle:

Aralık 2013 - Temmuz 2015 | Cukurcuma | Direktör: Ülkü Çağlayan | Diğer Destekçiler: Boran Gürüney, Doruk Seymen

Temmuz 2015 - Mart 2016 | Cukurcuma | Direktör: Paul Brownlee, Jessica Sim | Diğer Destekçiler: Steffi Kuhlmann, Gabrielle Reeves 

Mart 2016 - Eylül 2016 | Yeldeğirmeni’ne Taşınma ve Onarımlar

Eylül 2016 - Temmuz 2017 | Eş direktör: Paul Brownlee, Jessica Sim | Diğer destekçiler: Özge Mutlu, Sinem Sayar

July 2017 - July 2018 | Director: Jessica Sim | Diğer Destekçiler: Özge Mutlu, Sinem Sayar

Temmuz 2018 - Ekim 2018 | Geçiş dönemi

Kasım 2018 | Direktör: Ülkü Çağlayan


CIRCUIT’ta gerçekleşen tüm projeler CIRCUIT tarafından mı organize ediliyor?

Hayır ve evet. Tüm bu detaylar ARŞİV’de bulunabilir.
Projeler arasında CIRCUIT, organizatör, küratör ve/veya katılımcı ev sahibi rolünü üstlendi.
CIRCUIT’ın öncülük ettiği etkinliklerde bir ya da daha fazla ekip üyesi ile çoğunlukla CIRCUIT’ın daha geniş topluluğundan işbirlikçiler yer aldı.
CIRCUIT kendi mekânının dışında da çeşitli aktiviteler düzenledi ve ev sahipliği yaptı. Güzel Bir Gün Festival‘ine sosyal sorumluluk projeleri kapsamında dahil edildi. Bilgi Üniversitesi’ne, Mimarlık Fakültesi de Mekanların Alternatif Kullanımı hakkında sunum için davet edildi. PAWI’ye [İstanbul’daki Amerikalı Kadın Profesyoneller] konuşma yaptı. Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Çevre Festivali katılımcılarının arasındaydı. Bunların dışında ENKA ve IICS gibi enternasyonal okullara eğitim atölyeleri düzenledi.


Bulunduğu LOKASYON ve ismi değişti mi?


CIRCUIT 2013’ün Aralık ayında Closet Circuit olarak Çukurcuma, Beyoğlu’nda açıldı. 2016’nın Eylül ayında organizasyon CIRCUIT olarak markasını yenileyerek Yeldeğirmeni, Kadıköy’e taşındı.