Misafir Sanatçı Atölyeleri | Doğaçlama Ve Anlık Kompozisyon Angela Stöcklin
3-7 Haziran 2019 (Pazartesiden Cumaya) | 11:00-17:00 her gün (toplamda 30 saat) | 1250 TL
*7 Haziran 2019 günü katılımcılar Angela ile birlikte saat 20:00'de hafta boyuncu ürettiklerini göstermek üzere bir sunum gerçekleştireceklerdir.
(Yerinizi kesinleştirebilmemiz için kayıt ve ödeme gerekmektedir. Detaylar için, lütfen iletişime geçiniz. Adres: suzan.d.polat@gmail.com

Pratik Detaylar
Atölyede, bireysel keşifler ve diğerleriyle etkileşimler için çeşitli yaklaşımlar sunulacak. Odağı müzikal, fiziksel, mekansal ya da kişilerarası ilişkiye odaklamak olan bu atölye, “ne yapmak” yerine “nasıl yapılacağına” dikkat çeker ve hareket alanımızı açar. Vücudumuzun zihinlerine erişiriz Bu, doğaçlama yapmanın serbest akışına girdiğimiz bir durumdur.

Tanım
Doğaçlama ve Anlık Kompozisyon İlişkilendirme ve İlişkiler
Bedenin ve varlığın aracı olarak dans etmek, algı, hayal gücü, eylem ve biliş arasındaki kutuplar arasında dünya hakkında kesinliğin nasıl oluşturulduğuna dair araştırmalar için bir bilgi alanı olarak görülebilir. -Gabriela Klein

Anın yarattığı özgür yaratma (doğaçlama), çok sayıda zorluğa sahip bir sanattır. Doğaçlama muhtemelen en özgün ve en temel ifade biçimidir. Teknik beceri ile eğlenceyi birleştirir, o andaki dürtülere neşeyle ve yargısız bir şekilde açık olmayı, tanıdık ve bilinen şeyleri bırakmayı ister.

“An olmak”, bir süreç içinde konumlandırma ve daha sonra bir yaratılış haline gelen çok sayıda ilişkiye sahip olan bir şeydir.

Doğaçlama, mutlak varlık, milisaniye içindeki kararların birbirine bağlanması, yansıma ve o anın akışına izin verilmesini ister. Eş zamanlı olarak iç ve dış süreçleri algılamak ve bunlar arasında bir hokkabazlık, gelişen bir eylem dizisini net bir şekilde takip etmek kadar talep edilmektedir. Geçmiş, şimdi ve gelecek arasında dengeleyici bir hareket.

Dans ilişki kurmaktır. Bir başkasına, kendi kendine, diğerlerine, zaman süreçlerine ve mekânsal yönlere.

Atölyede, bireysel keşifler ve diğerleriyle etkileşimler için çeşitli yaklaşımlar sunulacak. Odağı müzikal, fiziksel, mekansal ya da kişilerarası ilişkiye odaklamak olan bu atölye, “ne yapmak” yerine “nasıl yapılacağına” dikkat çeker ve hareket alanımızı açar. Vücudumuzun zihinlerine erişiriz Bu, doğaçlama yapmanın serbest akışına girdiğimiz bir durumdur.

Netlik ile ve doğrudan davranmayı, duyarlılığımızı ve farkındalığımızı geliştirmeyi, karar vermeye dair spontanlığı ve özgürlüğü birleştirmeyi öğreniyoruz. Eylemlerimiz üzerinde hem kontrol sahibi oluruz ve hem de bu kontrolü aynı anda bırakırız.

Anında Oluşturma için dramaturjik çizgiler ve kemerler, bunların temalarından, kaymalarından veya sürekli gelişiminden haberdar olmak ve bir parça yaratma içindeki zaman ve mekandaki çeşitli ilişkiler hakkında bilgi ediniriz.

Bu çalışmada, alışkanlıkların ortadan kaldırılması ve “ne olduğunu” yargılamadan kabul etmek önemlidir. Ek olarak, yansıtıcı süreçlerle düşünce ve eylem kalıplarını değiştirme olanakları kazanıyoruz. Böylece bireysel deneyimler başkalarıyla paylaşılırken zenginleştirilir ve sorgulanır. Eylemlerimizi sözlü hale getirmeyi öğrenmek, onları netleştirmeye yardımcı olur. İçinde yaratıcı şekilde hareket etmeyi ve birbirleriyle etkileşmeyi öğrendiğimiz güvenli bir alan yaratıyoruz. Atölye çalıştayı, işe olan bağlılığı arttırmak için resmi olmayan performatif bir paylaşımla sonuçlandırılacaktır.

Angela Stöcklin:
Angela Stöcklin (1963 yılında İran'da doğmuştur, ve 1979’dan beri İsviçre bazlıdır) bir dansçı ve öğretmendir. Müzik ve görsel sanatlardaki uygulamalar onu dansa yönlendirdi. Basel sanat okulunda iki yıl okuduktan sonra, ch-Tanztheater Zürih'te dans eğitimi aldı. Çağdaş Sanatlar Pratiği, Performans Sanatı (CAP, HKB) alanında yüksek lisans yaptı.

Angela Stöcklin, İsviçre, Almanya ve Belçika'daki Cie Muriel Bader, zet- Tanztheater, Tina Mantel, cie n'est-ce pas, Tamuté Dance Company, Cie Denise Lampart ve Angelika Aechter, Nelly Buetikofers Fasson Tiyatrosu, Lachen, co.ainsi.danse, Bienne, Compagnia Vitale, Ticino, Tanziter Tiyatrosu, Freiburg'daki Killmann i.Br., ve David Hernandez gibi çeşitli çağdaş topluluk ve yapımlarda dans etti. Kariyeri boyunca, site-specific performanslara ve dans videolarına katılmıştır. 2003 yılında kurulmasından bu yana x-grubunun (performans formu olarak anlık kompozisyon araştırması) üyesidir.

Bu süre zarfında, disiplinlerarası alanda da kendi çalışmalarını yaratmaya başladı. Çok katmanlı iletişim ve algılama faktörlerini ve süreç odaklı yaklaşımları araştımaktadır. Koreografi, performans ve enstalasyon parçaları, akşamları kısa prodüksiyonlar, solo ve disiplinler arası projeler yarattı.

Farklı sanat formları arasındaki etkileşim çalışmalarını kapsayan füzyon projelerini (http://thefusionprojects.blogspot.com) kurdu. Deneysel bağlamlar içinde farklı etkileşim alanlarını araştırmaktadır. Bu bağlamda aynı zamanda kültürler arası projesine farklı kültürlerden gelen sanatçılar ile müzik ve dans arasındaki doğaçlama ve Anında Kompozisyona ilişkin “girişimler” de bulunmaktadır. Jan Schacher ile uzun vadeli işbirliği, Anlık Kompozisyon ve müzik ile dans arasındaki etkileşimin bu sürecini daha da derinleştirmiştir.

Angela Stöcklin, çağdaş dans ve doğaçlama / Anlık Kompozisyon üzerine çeşitli eğitimler verdi ve birçok prodüksiyon için koçluk yaptı.

Ayrıca Taiji Quan ve Qi Gong'u uygulamakta ve öğretmektedir ve akupunktur tedavisi alanında diploması bulunmaktadır.