Bedenle Takılmak Loïc Perela
20 Nisan Cumartesi - 21 Nisan Pazar | 14:00 - 18:00 | 700 TL (Yerinizi kesinleştirebilmemiz için, 30 Mart 2019’a kadar kayıt ve ödeme gerekmektedir. Detaylar için, lütfen iletişime geçiniz. Adres: suzan.d.polat@gmail.com

Pratik Detaylar
Takılmalar: videoyla sohbet etme, şeylerle takılmayı öneren geçici uygulamalardır: fikirler, görevler, kavramlar, durumlar, ses. Tüm uygulamalar, üretken olmayan bir çerçevede, dikkat nesnesine göre bedeni göz önünde bulundurmaya ve değerlendirmeye odaklanacaktır. Aslında, şeylerle takılmak için zaman dilimi önermek, bilmemek, denemek, başarısız olmak, bulmak ve devam etmek, beklentileri olmayan şeylerle birlikte olmak için alan sağlar. Buradaki zorluklardan biri dikkatimizi bu buluşmalar yoluyla geliştirmek olacak.

Tanım
“Bedenle takılmak” adlı bu atölye, Perela’nın koreografik pratiği ve çıkardığı eserlerle yakından bağlantılıdır. Atölye, hem ziyaretler için, hem kendisi için “yaparak öğrenmek” mantığını izlemektedir. Perela, atölyenin birbirimize ilham verebileceğimiz ilginç bir platform olabileceğine inanıyor.
Bu atölye çalışması sırasında, Perela, duyusal bedeni bir çıkış noktası olarak ele almakla ve bir zihin seti olarak “şeylerle takılmakla” ilgileniyor. Bu, Koşullanma ile net bir şekilde ortaya konacaktır (ne olduğunu aşağıda açıklıyoruz) ve günün geri kalanı için sürdürülecektir. Kompozisyon, kendisi için önemli bir ilgi alanıdır ve komposizyon alanında da Hangout adı altında çalışmalarla araştırmalar ve üretimlerde bulunacağız.
Son zamanlarda pratiğinde sesi de kullanan Perala, atölyede ses çalışmalarına da odaklanacaktır. Seslerimizle takılacağız ve beden, nefes ve ses arasındaki içsel bağlantıları bulacağız.

Conditioning/Koşullanma: Koşullanma, yaklaşık bir buçuk saat süren ve forma dayalı olmayan rehberli bir doğaçlamadır. Gözler kapalıyken başlayarak ve nefesimize dikkat ederek bedenlerimizin hareket etmesine izin vererek, içimizde ortaya çıkan hisleri, gözlemleyerek, yeniden keşfederiz. Bir dizi rehberlikle, daha uyanık olmak için duyularımızı yavaş yavaş açarız. Bireysel hareketli bedenlerimize ve etrafımızdaki alana tamamen açık olduğumuzda, birbirimize açılıyoruz ve duyarlılığımızı artıracak şekillerde etkileşime giriyoruz. Bu uygulama, bedenle, mekanla, birbirimizle tanışmak ve mevcut ve sezgisel olmak için beceriler geliştirmekle ilgilidir.

Loïc Perela:
Loïc Perela bağımsız bir koreograf ve öğretmendir. Çok klasik bir eğitimin ardından Marsilya'da ENSDM'de ve 1998-2004 yılları arasında Paris'te CNSMDP'de çalıştı. 2004 ve 2012 yılları arasında Barselona'da IT Dansa, Saarbrücken'de Donlon Dance Company ve Rotterdam'da Scapino Bale için dansçı olarak çalışmaya devam etti. Bu yıllarda Loïc’in ana odağı, koreografiye başlarken vücudunu ve zihnini keşfetmek için bir parçası olmaya davet edildiği tüm süreçleri gerçekleştirip öğrenmek oldu. Kendi çalışmasını yaratabilmek için daha geniş bir çerçeveye duyulan ihtiyacı takip eden Loïc, serbest koreograf olarak çalışmaya başladı ve 2012'den beri Rotterdam'daki Dansateliers'te ikamet eden bir sanatçı. 2015'te Nederlandse Dansdagen Ödülü'nü kazandı. 2017-2018 sezonunda K3 Tanzplan Hamburg 'daki sanatçılardan biriydi. Halen Open University UK'de Sanat ve Beşeri Bilimler okuyor. Daha fazla bilgi için, lütfen http://www.loicperela.com adresini ziyaret ediniz.
.